Dlaczego warto iść na studia podyplomowe – jeśli ktoś chce szybko awansować, osiągać coraz więcej i coraz więcej zarabiać, to musi być gotowy na to, by się rozwijać. Dlatego też warto obserwować oferty studiów podyplomowych i wybrać się na nie, gdy ukaże się coś naprawdę ciekawego. To może być ogromna szansa, z której warto skorzystać.
Studia podyplomowe to coraz częstszy wybór
Ludzie zaczynają rozumieć, że sytuacja na rynku pracy bardzo dynamicznie ulega zmianie. Minęły już czasy, gdy pracowało się na jednym stanowisku przez całe życie i na tym kończyła się cała kariera zawodowa. Oczywiście takie życie mogło być proste i łatwe. Jednak przy tym, jeśli ktoś nie lubi rutyny, mogło być również nudne, przez co szybko łatwo było doprowadzić się do wypalenia zawodowego.
Wybór studiów podyplomowych to szansa na to, by się rozwijać i spróbować czegoś więcej, niż praca 40 lat na jednym stanowisku. Coraz częściej na właśnie takie studia wybierają się osoby w wieku 40 lat i więcej. Średnia wieku na poszczególnych kierunkach studiów podyplomowych z roku na rok rośnie. Jest to znak, że coraz więcej osób zaczyna się oswajać z tym, że coraz częściej będą musiały zmieniać pracę. Jednak wybór studiów nie powinien być jedynie podyktowany przymusem, ponieważ to ma być również przyjemność.
Takie studia muszą trwać od dwóch semestrów, a zazwyczaj najdłużej trwają cztery semestry. Wszystko zależy od tego, jak skonstruowany jest kierunek na studiach i jak skumulowana jest wiedza. Uczelnie skracają jednak kierunki, które trwają dłużej, właśnie do dwóch semestrów, ponieważ rozumieją, że skoro na uczelnie wybierają się osoby, które już od lat są aktywne zawodowo, to zależy im na tym, by jak najszybciej ukończyć kierunek. Nie chodzi tu tylko o pośpiech, lecz także o to, że ciężko jest jednocześnie pracować i studiować.
Pracodawcy pomagają się rozwijać
Niektórzy są pewni, że pracodawcy wiele oczekują, lecz niewiele są w stanie zaoferować. Jest to błędne przekonanie, które być może niektórzy wynieśli z niemiłych doświadczeń. Jednak pracodawca, któremu zależy na tym, by jego firma się rozwijała, wie, jak ważny jest rozwój pracowników. Pracownicy, którzy wybierają się na studia podyplomowe, zdobywają nową wiedzą i doświadczenia, poszerzają zakres swoich umiejętności. Dzięki temu w pracy mogą wykonywać szerszy zakres działań, a może to także wykorzystać firma i zacząć oferować coraz to szerszy zakres usług.
Dlatego też, gdy pracodawca widzi, że jego pracownik pragnie się rozwijać, to ułatwia mu to. Na czym może polegać takie ułatwienie? Między innymi na tym, że stara się tak opracować grafik pracownika, by ten mógł bez problemu uczestniczyć w zajęciach na uczelni. Jest to częstym problemem, gdy praca odbywa się również w weekendy. Jednak jeśli sytuacja zostanie dobrze przedstawiona pracodawcy, to na pewno nie będzie miał on problemów z tym, by jego pracownik miał inaczej ułożoną pracę.
Czasem, szczególnie w dużych firmach, można liczyć także na taką ofertę ze strony pracodawcy, jak opłacenie studiów podyplomowych. Jeśli pracodawcy naprawdę zależy na tym, by jego pracownicy byli jak najlepiej wykształceni, to przewiduje dla zaangażowanych pracowników specjalny fundusz na rozwój. Oczywiście nie wygląda to tak, że pracodawca po prostu przekazuje pieniądze i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. Przecież to mogłaby być strata dla pracodawcy, gdy pracownik po ukończeniu studiów od razu by odszedł. Dlatego też pracownicy często podpisują tak zwane „lojalki”, czyli umowy, które zobowiązują pracownika do pracy przez dany okres w firmie, także po ukończeniu studiów, w zamian za to, że pracodawca opłaci mu studia.
Dlaczego warto uczęszczać na studia podyplomowe?
Studia nie wiążą się tylko z nauką, zdobywaniem wiedzy i praktyką. To także wielka szansa na to, by na przykład poszerzyć grono znajomych, o naprawdę ciekawe osoby. Często na takich studiach można spotkać praktyków danej branży, którzy są chętni do tego, by wymieniać się doświadczeniami. Jest to szansa do tego, by nauczyć się czegoś poza programem. Jeśli ktoś prowadzi przedsiębiorstwo, to na takiej uczelni ma na przykład szansę do tego, by znaleźć nowe kontakty biznesowe i nawiązać naprawdę ciekawe współprace.
Studia to także szansa na to, by poprawić swoje zachowanie, walczyć o rozwój swoich kompetencji. Na uczelni można nauczyć się zachowania, które potem przyda się w życiu codziennym. Może to być umiejętność zarządzania zespołem, nauka tego, by być stanowczym, by umieć podejmować szybko decyzje, by nauczyć się walczyć ze stresem.
Czas na rozwój
Jeśli komuś naprawdę zależy na tym, by być atrakcyjną osobą na rynku pracy, to powinien wybierać się jak najczęściej na kursy, szkolenia i właśnie studia podyplomowe. Jest to szansa na awans, wyższe zarobki i po prostu samorealizację.