Witamina K – jaką rolę pełni w naszym organizmie? Prawidłowa praca organizmu jest możliwa, o ile dostarczymy sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów. Ogromne znaczenie ma witamina K, która przez wielu z niewiadomych przyczyn jest bagatelizowana. Należy jednak pamiętać, że bierze ona udział w skomplikowanym procesie związanym z krzepnięciem krwi, jednocześnie reguluję gospodarkę wapniową, co niekiedy ma kluczowe znaczenie.
Jakie funkcje w organizmie człowieka pełni witamina K? Jakie rodzaje witaminy K możemy wyróżnić? Gdzie możemy znaleźć witaminę K? Jakie przyczyny i objawy witaminy K możemy wyróżnić? Kiedy warto zdecydować się na suplementację witaminy K? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Jakie funkcje w organizmie człowieka pełni witamina K?
Witamina K to organiczna grupa związków chemicznych, która uznawana jest za jeden z najważniejszych składników pokarmowych. Ma ona ogromny wpływ na zachowanie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przykładowo bierze udział w procesie syntezy osoczowych czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi lub białka protrombiny. Okazuje się, że jeśli występuje niedobór któregoś czynnika, wówczas dochodzi do licznych zaburzeń związanych z krzepnięciem krwi. Witamina K świetnie wpływa na utrzymywanie równowagi gospodarki wapniowej- uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej, a także w wychwytywaniu wapnia przez szkieletowy układ. Warto wspomnieć o tym, że jest ona w stanie spowolnić rozwój chorób nowotwórczych, jednocześnie wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że witamina K wspomaga nasz układ sercowo-naczyniowy. W praktyce oznacza to, że działa ona przeciwkrwotocznie, wzmacnia naczynia krwionośne, minimalizuje ryzyko ich zwapnienia i pęknięcia.
Jakie rodzaje witaminy K możemy wyróżnić?
Wiemy już, jak duże znaczenie w naszym organizmie ma witamina K. Warto teraz dowiedzieć się, jakie jej rodzaje można wyróżnić. Otóż mamy do czynienia z dwoma naturalnymi postaciami, a także z jedną syntetyczną. Witamina K1, która powszechnie znana jest jako filochinon, ma postać żółtej cieczy. Jest to substancja syntezowana przez rośliny. Charakteryzuje się odpornością na działanie temperatury, a także rozpuszczalnością w tłuszczach. Warto wspomnieć o tym, że jest ona dostarczana razem z pożywieniem. Znajdziemy ją w różnorodnych produktach pochodzenia roślinnego. Witamina K2, która nazywana jest powszechnie menachinonem, jest produkowana przez drobnoustroje, które znajdują się w układzie pokarmowym i tworzą florę jelitową. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach. Synteza witaminy K2 odbywa się w jelicie czczym i krętym. Witamina K3 natomiast to syntetyczna odmiana. Jest ona rozpuszczalna w wodzie, jednocześnie wyróżnia się ponadprzeciętną przyswajalnością, bardziej satysfakcjonującą, niż wygląda to w przypadku witaminy K1.
Gdzie możemy znaleźć witaminę K?
Witamina K występuje w wielu produktach, najczęściej jednak w tych pochodzenia roślinnego. Najbogatsze źródła witaminy to warzywa, które posiadają zielony kolor, jednocześnie charakteryzują się ponadprzeciętną ilością chlorofilu. Mowa m.in. o brokułach, szpinaku, sałacie lodowej, roszponce, szparagach, jarmużu, brukselkach, sałacie rzymskiej, rukoli, kapuście włoskiej. Dodatkowo znajduje się w botwince, awokado, cukinii, groszku, natce pietruszki, selerze naciowym, ogórkach, bobie.
Witamina K może być również dostarczana w wyniku spożywania innych warzyw i owoców: truskawki, kalafior, ziemniaki, karczochy, brzoskwinie, rzepa, marchew, daktyle, kasza bulgur, orzechy, produkty zbożowe, olej sojowy. Warto wspomnieć o niektórych produktach zwierzęcych, czyli o wątróbce, jajach, mleku.
Jakie przyczyny i objawy witaminy K możemy wyróżnić?
Niedobór witaminy K to stosunkowo rzadko zjawisko, jednakże do takowego może z całą pewnością dojść. Jest to związane bezpośrednio z tym, że duża część zapotrzebowania pokrywana jest przez mikroflorę jelitową, natomiast pozostała część jest dostarczana z pokarmem. W niektórych przypadkach może jednak dojść do obniżenia poziomu. Tego typu zjawiska mają miejsce w przypadku schorzeń wątroby, jelit, długiej antybiotykoterapii, a także przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Do najczęstszych objaw niedoboru witaminy K możemy zaliczyć obfite miesiączki, dłuższy czas krzepnięcia krwi, skłonność do powstawania siniaków, podatność na infekcje, krwiomocz, krwawienie z błon śluzowych, częste biegunki.
Kiedy warto zdecydować się na suplementację witaminy K?
Suplementacja witaminy K to doskonałe rozwiązanie, jeśli zaobserwowalibyśmy niepokojące objawy, które mogą wskazać jej niedobór. Pamiętajmy o tym, że niedobór witaminy K może spowodować takie problemy zdrowotne, jak chociażby osteoporoza, uszkodzenia wątroby, zwapnienie naczyń krwionośnych, niedokrwistość, żółtaczka, zaburzenie krzepliwości krwi. Witamina K ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu.