Pompy ciepła – wśród wielu wariantów urządzeń grzewczych dostępne są różne rozmiary. Żadne rozwiązanie nie jest lepsze pod każdym względem od drugiego. Ale jeśli tak, to wkrótce będzie wyjątkowa, bo wszyscy na nią postawią. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre warianty stają się coraz mniej popularne (np. kotły olejowe), a inne coraz częściej (np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, choć nie jest źródłem, ale ważnym elementem ogrzewania).
Pompy ciepła z pewnością należą do tej drugiej kategorii. Te źródła ciepła charakteryzują się niskimi kosztami produkcji, bezobsługową, ekologiczną produkcją ciepła, bezawaryjną i małą powierzchnią. Czy jest to więc rozwiązanie bez wad? Niestety tak nie jest. Główną wadą instalacji pompy ciepła jest stosunkowo wysoki koszt inwestycji. Nie zmienia to faktu, że wciąż jest to jedno z ciekawszych rozwiązań. Może jednak działać z różnymi efektami. Ta właściwość zależy od wielu czynników, z których jednym jest wybór samego systemu grzewczego. Jak dobrać radiator, aby cały system działał z najwyższą możliwą wydajnością?
Niska temperatura zasilania i powrotu
Przede wszystkim powietrzne pompy ciepła (i każdy inny, ale dziś nadal jest to najpopularniejszy wariant) są znacznie wydajniejsze w połączeniu z odpowiednim systemem grzejnikowym. Jego istotą jest natężenie przepływu i temperatura powrotu. Delta z kolei oznacza różnicę między dwiema temperaturami. Sama różnica może być taka sama, nadal będziemy korzystać z wydajniejszego rozwiązania. Jak mam to zrobić? Najprostszym sposobem jest zastosowanie systemu o temperaturze zasilania od 38 do 45°C. To inna sytuacja w porównaniu do standardowego rozwiązania. W takim przypadku temperatura zasilania może przekroczyć 65°C. Pompa ciepła to urządzenie niskotemperaturowe. Nie oznacza to, że nie może działać w wyższych temperaturach, ale wytwarzanie w ten sposób ciepła byłoby droższe.
Jaki grzejnik wybrać?
W tym przypadku najważniejsze jest zapewnienie stosunkowo niskiej temperatury wody zasilającej i powrotnej. Montaż pompy ciepła często łączy się z doborem odpowiedniego systemu grzewczego. Najbardziej efektywne jest ogrzewanie płaszczyznowe. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również klimakonwektory. W niektórych przypadkach bardziej opłacalna byłaby praca z niższą wydajnością systemu, ale bez przebudowy całej instalacji? Okazuje się, że tak jest i omówimy ten temat bardziej szczegółowo w dalszej części tego artykułu.
Ogrzewanie powierzchniowe
Ogrzewanie płaszczyznowe to najlepsze rozwiązanie. Najlepiej nadaje się do instalacji niskotemperaturowych, zapewniając tym samym maksymalną wydajność całego systemu. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej kategorii jest ogrzewanie podłogowe. Dużym atutem jest duża powierzchnia do odprowadzania ciepła, ale również warta wspomnienia, stwarzająca zdrowy mikroklimat dla komfortu domowników. Podłoga to system z wyboru, nawet jeśli nie bierzemy pod uwagę jego efektywnego dopasowania po zamontowaniu pompy ciepła. To najskuteczniejsze rozwiązanie, choć nie jedyne akceptowalne.
Grzejniki konwekcyjne i grzejniki kanałowe
Jakie grzejniki zapewnią najwyższą wydajność instalacji pomp ciepła? Są to dwa rozwiązania, które różnią się od siebie, ale obydwa należą do kategorii nowoczesnych rozwiązań. Dlaczego klimakonwektory są tak ciekawym rozwiązaniem? Po pierwsze pozwalają na aktywne chłodzenie w ciepłe dni. Mogą łączyć jednocześnie funkcję źródła ciepła i źródła chłodu, wszystko zależy od potrzeb. Niektóre urządzenia pozwalają również na filtrację powietrza, co jest szczególnie ważne w kraju o silnym smogu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników rynnowych z wymuszoną konwekcją. Podobnie jak klimakonwektory charakteryzują się stosunkowo wysoką sprawnością. Nie są to rozwiązania wydajniejsze od ogrzewania płaszczyznowego, ale nadal bardzo skuteczne.
Grzałka standardowa
Pompy ciepła mogą również działać w systemach ze standardowymi grzejnikami. Technicznie nie ma tu przeciwwskazań. Prowadzi to jednak do zmniejszenia sprawności, a tym samym do wzrostu zużycia energii elektrycznej, a tym samym do wyższych kosztów eksploatacji. Kiedy można wykazać, że takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze? Wydajny system grzewczy z typowymi grzejnikami już istnieje, gdy nie są wymagane żadne zmiany. Nie oznacza to, że przeróbka instalacji nigdy nie będzie opłacalna, ale zyski należy zrównoważyć ze stratami.
Pompa jako element systemu grzewczego
Źródłem ciepła jest pompa ciepła. Jeśli zadziała we właściwym systemie, będzie działał wydajniej. Ważnym elementem jest dobór radiatora omawiany w tym artykule. Na uwagę zasługują również inne aspekty ogrzewania. Koszt wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, izolacją czy automatyką budynkową należy porównać z zyskami z tych projektów. Abyśmy mogli dokonać najlepszego wyboru.