Wszystko, co warto wiedzieć o klimatyzacji dla domu – z roku na rok pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Upalne lata na stałe wpisały się w klimat naszego kraju. Aby poprawić komfort życia i łatwiej znieść wysokie temperatury coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu. Jeszcze do niedawna tego typu rozwiązania królowały przede wszystkim w dużych powierzchniach biurowych i sklepach.
Obecnie sięgają po nie również osoby prywatne w swoich mieszkaniach i domach. Dobrze dobrana i odpowiednio konserwowana klimatyzacja dla domu to nie tylko rozwiązanie na wysokie temperatury, ale także znaczna poprawa jakości powietrza. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym klimatyzacji przed jej wyborem i montażem.
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzator swoją budową i działaniem przypomina lodówkę. Składa się on z wymienników ciepła, z których jeden to parownik, a drugi, zlokalizowany w części zewnętrznej, to skraplacz. Oprócz tych dwóch podstawowych elementów mamy wentylatory oraz sprężarkę i zawór rozprężny. Cały proces, dzięki któremu podczas pracy urządzenia dochodzi do wymiany i schładzania powietrza, opiera się na krążącym w instalacji czynniku roboczym. Najczęściej jest to freon krążący pomiędzy parownikiem i skraplaczem. Działanie instalacji polega na odbieraniu ciepła z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana oraz usuwaniu go przy pomocy skraplacza ulokowanego na zewnątrz budynku. Ważną rolę odgrywa tutaj zawór rozprężny i sprężarka, dzięki którym zmienia się stan skupienia wspomnianego wcześniej czynnika roboczego. Nowoczesna klimatyzacja dla domu skonstruowana jest w sposób umożliwiający regulację prędkości pracy wentylatora, dzięki czemu jest znacznie cichsza, co wpływa na komfort użytkowania.
Podział klimatyzatorów ze względu na sposób montażu
Podstawowy podział obejmuje klimatyzatory mobilne oraz typu split. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na ich przemieszczanie. W przypadku, gdy chcemy zdecydować się na klimatyzację dla domu, lepiej powinny sprawdzić się klimatyzatory rozdzielone, czyli split, które umożliwiają montaż instalacji pełnowymiarowej. Składają się one z dwóch elementów, z których ten głośniejszy ląduje na zewnątrz. Ze względu na miejsce montażu wyróżnić możemy klimatyzatory ścienne, kasetonowe i kanałowe. Pierwszy z rodzajów charakteryzuje się łatwym montażem i tanim serwisem. Z tego też względu jest to jeden z najpopularniejszych typów klimatyzacji. Oprócz tych niewątpliwych zalet jest też bardzo estetyczny i z powodzeniem może stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Klimatyzatory kasetonowe to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w danym pomieszczeniu planowane jest wykonanie sufitu podwieszanego. Tego rodzaju urządzenie montowane jest w przestrzeni sufitu zrobionego w technologii kasetonowej. Do jego zalet należy świetna dystrybucja powietrza i wysoki komfort równomiernego nawiewu. Ostatni z rodzajów, czyli klimatyzator kanałowy to alternatywa dla urządzeń dających nawiew ze ściany i sufitu. Sprawdzi się, gdy nie ma miejsca na zamontowanie dwóch pierwszych typów. Korzysta on bowiem z obecnych w ścianach kanałów i zakończony jest wylotem w formie estetycznej kratki. Klimatyzacja dla domu może przybrać też formę całego systemu w postaci klimatyzatorów multi-split. Dzięki połączeniu jednej jednostki zewnętrznej z szeregiem jednostek wewnętrznych możliwe jest korzystanie z klimatyzacji w kilku pomieszczeniach w całym domu.
Zalety klimatyzacji
Najważniejszą zaletą systemu klimatyzacji dla domu jest niewątpliwie wysoki poziom komfortu termicznego nawet w najgorętsze dni. O tym, jak uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia mogą być ekstremalnie wysokie temperatury, wiedzą przede wszystkim osoby zmagające się z problemami układu oddechowego. Ulgę w upalne dni doceni jednak każdy, kto źle znosi skwar. Warto podkreślić, że klimatyzator to nie tylko chłodzenie, ale także ogrzewanie, które może przydać się w okresie, gdy pełne grzanie nie jest jeszcze niezbędne. Oprócz tego klimatyzator poprawia jakość powietrza, zapewniając stały dostęp do świeżej porcji pobieranej z zewnątrz. Należy w tym miejscu rozprawić się z mitem, że klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Właściwie serwisowana i czyszczona klimatyzacja dla domu ma zdecydowanie pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i na nasze zdrowie. Kolejną zaletą jest regulacja poziomu wilgotności. Dzięki dostępowi do nowoczesnych funkcji możemy zdecydować się także na urządzenie, które będzie jonizować przepływające przez nie powietrze.
Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji?
Decydując się na montaż klimatyzacji, warto mieć na względzie kilka ważnych kwestii. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym ma działać instalacja. Biorąc pod uwagę ten parametr, musimy odpowiednio dobrać moc urządzenia. Pozwoli to na efektywną pracę instalacji. Podczas decyzji warto też zwrócić uwagę na głośność pracy klimatyzatora tak, by nie był on uciążliwy. Dodatkowymi opcjami, które mogą ułatwić życie osobom korzystającym z urządzenia i poprawić komfort życia są funkcje filtracji oraz nawilżania i osuszania powietrza, regulator pracy urządzenia oraz przydatny programator czasowy.