Witamina B12 jest również znana jako kobalamina ze względu na zawarty w niej kobalt. Witaminy łatwo rozpuszczalne w wodzie. Źródłem witamin, o których mowa, będą produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie mięso i jego przetwory, ale także nabiał. nie było go w oryginalnym produkcie jakim jest warzywo.
Witamina B12 – Jaką rolę pełni w naszym organizmie?
Witamina B12 jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania i prawidłowego wzrostu całego organizmu. Po pierwsze, pełni ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego. Ponadto bierze czynny udział w wielu procesach metabolicznych zachodzących w szybko dzielących się komórkach, takich jak krwinki, komórki skóry, komórki układu pokarmowego, tkanki nerwowe (nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy, mózg).
Biorąc pod uwagę, jaka może być dokładna funkcja witaminy B12, poniższa lista może Cię zainteresować:
- bierze udział w procesie podziału komórki,
- Wspiera działanie układu odpornościowego człowieka,
- Niezbędna do prawidłowego wzrostu organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania,
- zdolne do syntezy kwasów nukleinowych,
- W połączeniu z innymi witaminami i substancjami takimi jak kwas foliowy wspomaga metabolizm homocysteiny,
- Pozwala zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia,
- Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sprawności umysłowej – bierze udział w produkcji neuroprzekaźników oraz mieliny, otoczki tworzącej osłonki nerwowe,
- mają wpływ na produkcję energii w komórkach,
- aby utrzymać Cię w należytym zdrowiu psychicznym,
- Odgrywa ważną rolę w dojrzewaniu komórek nabłonka,
- Aktywnie uczestniczą w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów,
- Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych i białek,
- procesy odpowiedzialne za procesy metaboliczne,
- Aktywnie uczestniczy w produkcji i dojrzewaniu krwinek czerwonych.
Kobalamina bierze czynny udział w produkcji czerwonych krwinek i tym samym pomaga w utrzymaniu ich liczby na odpowiednim dla naszego organizmu poziomie. Udział w tworzeniu komórek krwi jest bardzo ważny w zapobieganiu anemii. Ponieważ witamina B12 bierze również udział w metabolizmie homocysteiny, odgrywa również ważną rolę w zapobieganiu występowaniu miażdżycy, ponieważ może zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się homocysteiny. Wysokie stężenia tej substancji są czynnikiem ryzyka miażdżycy.
Witamina B12 – Niedobór
Właściwe stężenie kobalaminy w organizmie jest ważne dla zachowania zdrowia człowieka. Jednak objawy choroby często są mało specyficzne, dlatego niedobór witaminy B12 nie zawsze może być szybko zdiagnozowany. Dodatkowo witamina ta jest zużywana bardzo wolno, a jej rezerwy w wątrobie mogą starczyć na lata.
Typowe objawy niedoboru witaminy B12 u ludzi to:
- zaburzenie osobowości,
- upośledzenie pamięci,
- zaburzenia równowagi,
- w depresji,
- zaburzenia nastroju,
- czuć niepokój,
- obniżona sprawność umysłowa,
- Układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo,
- zdrętwiałe kończyny,
- chroniczne zmęczenie,
- Zaburzenia krwiotwórcze widoczne po morfologii.
Duża liczba badań dowiodła, że problem niedoboru kobalaminy ma istotny związek z występowaniem demencji czy chorób związanych z chorobą Alzheimera. Zbyt mała ilość kobalaminy może prowadzić do podwyższonego poziomu homocysteiny w organizmie, zwiększając tym samym ryzyko chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Rezultatem jest również rozwój niedokrwistości złośliwej.
Ta witamina występuje tylko w produktach mlecznych i mięsie. Jego wchłanianie z pożywienia jest bardzo trudne i niezwykle złożone, ponieważ zależy od prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Witamina B12 jest łączona w układzie pokarmowym z tzw. czynnikami IF produkowanymi w żołądku. Ten czynnik odpowiada za transport. W jelicie cienkim czynnik ten dysocjuje od kobalaminy i umożliwia jej wchłanianie. Białko zwane transkobalaminą II jest odpowiedzialne za transport kobalaminy w osoczu. Dlatego powstawaniu niedoboru witaminy B12 sprzyjać będą:
- dieta wolna od produktów pochodzenia zwierzęcego,
- Naturalne problemy z wchłanianiem kobalaminy, będące efektem starzenia,
- zaburzenia trawienia,
- Upośledzone wchłanianie, które występuje w przewodzie pokarmowym.
Według nowego raportu naukowego niektóre objawy, które dotychczas uważano za związane z biologicznym procesem starzenia, mogą być wynikiem braku kobalaminy w organizmie. Obecnie za najważniejszą przyczynę niedoboru witaminy B12 u osób starszych uważa się zespół złego wchłaniania i niedostateczną jej podaż w diecie.