Proces spełniania marzeń to budowa własnego domu, ponieważ dla wielu osób jest to zwieńczenie ich życiowych marzeń i aspiracji. Chociaż wymaga to dużo czasu i pieniędzy, wiele osób, młodych i starszych, zrobi wszystko, aby podjąć to wyzwanie. Należy jednak pamiętać, że lekkomyślność w tej kwestii może skończyć się bardzo źle i stracimy własne konto i dostaniemy bardzo duży kredyt.
Jednak ten artykuł nie ma na celu zniechęcenia nikogo do budowy domu, a jedynie zwrócenie uwagi na elementy, które warto poznać i zapamiętać, zanim zacznie się realizować swoje marzenia. Pozwoli to uniknąć najczęstszych błędów w tego typu inwestowaniu.
Dziesięć Przykazań Architektury
Kluczowym czynnikiem, który nie może rozpocząć się bez budowy, jest odpowiednia działka budowlana, na której można zainwestować. Najważniejsze, że znamy stan prawny działki, jest ona w księgach wieczystych, to gwarancja, że możemy kupować i budować. Warto sprawdzić, czy w okolicy są jakieś kredyty hipoteczne i jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie tego dokumentu przyjrzysz się również, jakie budynki mogą powstać wokół Twojego domu w najbliższej przyszłości, jakiego typu budynki możesz wybudować i czy planujesz dużą inwestycję w tym obszarze.
Na podstawie tych dokumentów będziesz mógł dostosować projekt domu tak, aby w żaden sposób nie kolidował z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to bardzo ważne, ponieważ chroni nas przed problemami, a także przed naruszeniem konstrukcji domu po wybudowaniu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość działki, na której można wybudować dom. Minimalna może wynosić do 450 m2, szerokość nie powinna być mniejsza niż 14 m, ponadto dom powinien znajdować się nie mniej niż 4 m od granicy sąsiedniej działki. Oczywiście odległość ta zależy od tego, czy ściana graniczna ma otwory okienne i może się różnić w zależności od planów zagospodarowania przestrzennego i innych ogólnych przepisów.
Sprawdź jakich masz sąsiadów
Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest odpowiednia analiza otoczenia działki oraz sprawdzenie stanu infrastruktury i dojazdów. Warto o to zadbać i sprawdzić, czy na naszym terenie nie ma dużych obiektów przemysłowych, oczyszczalni ścieków, sortowni, które są nie tylko źródłem hałasu, ale także przykrych zapachów.
Istotne jest również to, że mamy dość łatwy dojazd do posesji, co jest szczególnie istotne ze względu na konstrukcję i wiele elementów, które trzeba dostarczyć. Trudno byłoby nam też mieszkać w takim domu, bo dostęp byłby utrudniony. Warto wiedzieć, czy są plany budowy takiej drogi, jaki jest stan komunikacji miejskiej w okolicy i gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy. Szczególnie ważne jest, aby dzieci miały możliwość podróżowania do szkół lub innych miejsc kultury.

Ponadto, jeśli na Twojej działce znajdują się drzewa inne niż owocowe, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał uzyskać niezbędne pozwolenia na ich usunięcie, jeśli kolidują z projektem domu z drewna klejonego warstwowo. To wymaga czasu i może powodować opóźnienia w realizacji projektów. Ponadto projekt musiał dostosować się do ukształtowania terenu i jego wyglądu, tak aby idealnie wkomponował się w krajobraz, nie wyróżniając się przy tym zbytnio. Teraz, gdy mamy już dokumentację i planowanie, czas porozmawiać o ekipie budowlanej i samej realizacji. Jeśli zdecydujemy się zlecić zespołowi zrobienie wszystkiego od początku do końca bez angażowania nas w żadne działania. Kupią potrzebną ilość materiałów i wszystko, co potrzebne, a my nie musimy się o nic martwić.
Koszt tej metody jest jednak znacznie wyższy i choć nie wymaga naszej szczególnej uwagi, warto wybrać metodę ekonomiczną, jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze. Tu kupujemy materiały i pomagamy w pracy, zatrudniamy różnych fachowców, ale to wiąże się z dużym nakładem czasu i wysiłku. Ponadto takie konstrukcje są zwykle wydłużane w czasie i wymagają więcej naszej cierpliwości.licencja to podstawa
Bardzo ważne jest również to, abyśmy uzyskali wszystkie elementy związane z dokumentacją samej budowy oraz niezbędne pozwolenia, które uprawniają nas do rozpoczęcia prac. Większość z nich można uzyskać w urzędach gmin, gdzie do ich uzyskania potrzebne są niezbędne wnioski i dokumenty. Do wniosków takich należy dołączyć co najmniej cztery plany architektoniczne, zaświadczenia o prawie do dysponowania określoną nieruchomością, zaświadczenia o przyłączeniu niezbędnych mediów, w tym wodociągów i kanalizacji oraz energii elektrycznej i gazu, niezbędnych zarządcy drogi do przyłączenia działki do dróg publicznych. Oświadczenia i wszelkie niezbędne opinie geotechniczne.
Dopiero po przygotowaniu tych dokumentów oraz złożeniu i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku można rozpocząć budowę ekodomu. Jednak jednym z najważniejszych czynników, o których powinniśmy pamiętać, jest to, że gdy nie jesteśmy pewni jakiejś kwestii, powinniśmy rozwiać wszelkie wątpliwości ekspertów, którzy nam doradzą. Jest to ważne, ponieważ uchroni nas przed błędami popełnionymi przez ignorancję. W budowie domu nie ma nic strasznego, wystarczy zająć się tym profesjonalnie i wszystko ułoży się zgodnie z oczekiwaniami.