Przeprowadzka to spore wyzwanie, ponieważ zawsze wiąże się ze sporym stresem. Z jednej strony towarzyszy nam radość, ponieważ przeprowadzamy się w nowe miejsce, które zazwyczaj oferuje więcej możliwości niż to dotychczasowe. Czasem jest to inne miasto, zmiana pracy, nowy związek, lub chęć rozwoju i zmiany otoczenia. Z drugiej zaś strony przeprowadzki niosą z sobą ogrom zagadnień logistycznych, z którymi należy się zmierzyć, aby przenosiny w nowe miejsce przebiegły sprawnie i szybko.
Dobra organizacja to podstawa — etap planowania
Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: ile czasu możemy poświęcić na przeprowadzkę. Idealnie byłoby, gdyby był to jeden dzień i przeważnie samo przewiezienie wyposażenia zajmuje tyle właśnie czasu. Natomiast cała otoczka w postaci przygotowania się do przeprowadzki, pakowania i rozpakowania umeblowania oraz innych elementów wyposażenia zajmuje znacznie więcej czasu. Dobry plan działania jest najważniejszy. Poniższe wytyczne pomogą zadbać o najmniejszy szczegół, aby nic nie umknęło naszej uwadze.
- Zaplanuj dogodny termin i zamów na konkretny dzień firmę z odpowiednio dużym samochodem. Dobrze byłoby, abyś na czas przeprowadzki uzyskał kilka dni urlopu.
- Zorganizuj kartony w różnych wielkościach i kup duże worki foliowe oraz folię bąbelkową. Po kartony najlepiej udać się do pobliskiego marketu, ponieważ po hurtowych dostawach towarów przeważnie zalegają one w magazynach do czasu utylizacji. Kup także szerokie taśmy klejące do zaklejania pudeł, oraz czarny marker do ich opisywania.
- Podczas pakowania znajdziemy rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Zagracają niepotrzebnie przestrzeń. Warto wcześniej przejrzeć szafki i szafy w poszukiwaniu przedmiotów, których nie chcemy zabrać z sobą w nowe miejsce. Możesz część zbędnego wyposażenia przekazać w darze potrzebującym, zamiast wyrzucać do śmieci. Zabawki i ubrania, z których wyrosły dzieci, bardzo chętnie przyjmą Domy Dziecka.
- Przemyśl plan pakowania. Najlepiej zacząć pakowanie od rzeczy i sprzętów, które nie będą potrzebne w najbliższym czasie. Na koniec zostawiamy wyposażenie kuchni i łazienki, oraz sprzęty, których używamy na bieżąco.
- Poinformuj właściwe urzędy i instytucje o zmianie miejsca zamieszkania.
Pakowanie — właściwe zabezpieczenie wyposażenia
W pierwszej kolejności wygospodaruj w mieszkaniu miejsce, w którym możesz składować wypełnione pudła. Dzięki temu możesz pakowanie rozpocząć wcześniej. Pakowanie najlepiej zacząć od przedmiotów, z których na co dzień nie korzystasz. Książki, zapasowe tekstylia domowe, sezonowe ubrania aktualnie nie używane, ozdoby, czy narzędzia można spakować dużo wcześniej. Ubrań nie musisz zdejmować z wieszaków, wystarczy duży worek. W worku zrób otwór, włóż do niego kilka wcześniej związanych sznurkiem wieszaków z ubraniami w taki sposób, aby wieszaki wystawały przez otwór, a ubrania luźno zwisały. W ten sposób ubrania nie gniotą się w pudłach i ograniczysz czas ich rozpakowania. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu delikatnych przedmiotów. Przyda się tutaj folia bąbelkowa, którą można zakupić za niewielkie pieniądze na poczcie, lub w punkcie kurierskim. Do zabezpieczenia wyposażenia kuchennego takiego jak szklanki, kubki lub zastawa stołowa z powodzeniem możesz użyć czystych ręczników, lub ubrań. Kosmetyki, aby zapobiec rozlaniu zawartości, najlepiej zapakować w woreczki strunowe. Wrażliwy na wstrząsy sprzęt komputerowy i RTV owiń folią bąbelkową, a następnie zapakuj w pudełka z napisem: „Ostrożnie! Delikatny sprzęt”. Każde pudło powinno być dokładnie opisane markerem, przy czym opis ma określać jego zawartość. Bardzo ułatwi to rozpakowywanie wyposażenia w nowym mieszkaniu. Na koniec spakuj pudełko „na pierwszy dzień”. Odszukanie w stercie pudeł przedmiotów przeznaczonych do higieny, czy zrobienia porannej kawy jest niełatwe. Jeśli przeznaczysz jedno pudło na podręczne „przydasie” i opiszesz go w ten sposób, z pewnością pierwszy dzień w nowym mieszkaniu będzie dużo łatwiejszy do przeżycia. Pamiętaj, że każde ręce, które mogą pomóc, podczas przeprowadzki są na wagę złota. Przyjaciele, rodzina i dzieci mogą zająć się pomocą w pakowaniu i przenoszeniu kartonów i worków do samochodu, a następnie w ich rozpakowaniu już na miejscu. Dobrym pomysłem, aby uniknąć chaosu, jest wyznaczenie jednej osoby, która będzie nadzorować przedsięwzięcie.
W czym pomoże firma przeprowadzkowa?
Wynajęcie firmy przeprowadzkowej w Warszawie jest niezbędne choćby na etapie transportu wyposażenia z miejsca dotychczasowego, do docelowego. Fachowcy zajmą się pakowaniem mebli i wyposażenia do samochodu, zwracając szczególną uwagę na właściwe zabezpieczenie mienia. Optymalne rozmieszczenie i zabezpieczenie pakunków jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zminimalizować straty. Pracownicy firmy zajmującej się przeprowadzkami służą również pomocą w przeniesieniu całego wyposażenia do nowego mieszkania. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, kiedy umeblowanie należy wnieść na piętro. Za dodatkowe zadania takie jak pakowanie należy dopłacić, jednak dysponując niewielką ilością wolnego czasu, warto rozważyć takie rozwiązanie.