Uzależnienie od alkoholu to poważny problem społeczny. Borykają się z nim osoby w różnym wieku, bez względu na status społeczny czy płeć. Niestety, w szpony alkoholizmu wpada się bardzo łatwo, ale pokonanie choroby nie jest już tak proste. Największe szanse na walkę z uzależnieniem mamy na samym początku. Warto więc nauczyć się rozpoznawać objawy uzależnienia od alkoholu. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo. Na co należałoby więc zwracać szczególną uwagę, jeśli podejrzewamy u siebie alkoholizm?
Na te symptomy zwracaj uwagę
Jak już zaznaczono na wstępie, leczenie alkoholizmu jest bardzo skomplikowane. Na szczęście, im wcześniej rozpoczniemy walkę z nim, tym większe prawdopodobieństwo skuteczności terapii. Co może więc świadczyć o tym, że cierpimy na poważny problem? Przede wszystkim to, że coraz częściej sięgamy po napoje wysokoprocentowe. Jeśli robimy to codziennie lub kilka razy w tygodniu, istnieje ogromne prawdopodobieństwo tego, że cierpimy na uzależnienie. Kluczowe jest jednak nie tylko to, z jaką częstotliwością pijemy alkohol, ale również to, jak dużo go spożywamy. Problem na pewno ma miejsce wówczas, gdy upijamy się w taki sposób, że tracimy kontakt z otaczającą nas rzeczywistością. Objawem, który może świadczyć o tym, że cierpimy na chorobę alkoholową jest także agresja po spożyciu trunków. Kolejny symptom to uczucie rozdrażnienia, kiedy brakuje nam dostępu do alkoholu. Warto przyjrzeć się także relacjom z otoczeniem. Być może ktoś od dawna sugeruje nam to, że mamy poważny problem. Czasami warto wysłuchać więc tego, co mają nam do powiedzenia inni ludzie. Jeśli chcemy upewnić się co do tego, czy faktycznie mamy problem, dobrze jest również wykonać darmowy test w internecie. Oczywiście jego wynik da nam jedynie poglądową odpowiedź na pytanie o to, czy jesteśmy uzależnieni czy też nie.
Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie alkoholizm?
Leczenie uzależnień od alkoholu jest możliwe, jeśli mamy problem. Trzeba jednak zaznaczyć, że odwyk alkoholowy jest niełatwy. Wiele osób przeraża sama perspektywa miejsca, jakim jest ośrodek dla alkoholików. Po pierwsze, nie należy się tego bać, gdy ma on na celu udzielanie pomocy osobom cierpiącym. Po drugie, nie zawsze konieczna jest terapia w ośrodku zamkniętym. W niektórych przypadkach wystarczające jest leczenie ambulatoryjne. Jeżeli więc podejrzewamy, że możemy mieć problem z alkoholem, należy działać. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza psychiatry. W niektórych przypadkach nieodzowne może okazać się podanie leków. Ponadto, najprawdopodobniej nieodzowna będzie psychoterapia alkoholowa. W niektórych przypadkach wystarczająca może okazać się indywidualna terapia alkoholowa, a w innych konieczna będzie także terapia grupowa. Podczas terapii indywidualnej, osoba uzależniona nauczy się radzić sobie z problemem. Doświadczony i wykwalifikowany terapeuta na pewno pomoże odnaleźć osobie uzależnionej mniej destruktywne od alkoholu sposoby radzenia sobie z trudnościami. Jeśli jednak nasz problem jest zaawansowany, terapeuta lub lekarz może zalecić nam terapię w zamkniętym ośrodku. Ośrodek terapii alkoholowej może być zarówno prywatny jak i państwowy. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością funduszy, lepszym wyborem może okazać się dla nas terapia w ośrodku państwowym.
Jak przebiega terapia w ośrodku zamkniętym?
Terapia uzależnień od alkoholu w ośrodku zamkniętym ma szansę okazać się skuteczna. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie wolno także zapominać o tym, że takie leczenie nie jest łatwe. Potrzebna jest do niego duża motywacja ze strony pacjenta. Kluczowe jest także wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Leczenie zamknięte alkoholików odbywa się pod czujnym okiem doświadczonych lekarzy oraz terapeutów. Na początku, o ile istnieje taka konieczność, odbywa się detoks alkoholowy, czyli inaczej odtrucie. Większość pacjentów reaguje na nie dobrze, choć mogą pojawić się pewne uciążliwe objawy. Mowa tu przede wszystkim o drżeniu mięśni, ale również o napadach lękowych. Na szczęście, lekarze mogą reagować na zgłaszane przez pacjenta objawy niepożądane i niwelować je. Ośrodki terapii uzależnień od alkoholu to także miejsce, w którym pacjent będzie mógł uczestniczyć w psychoterapii. Rozmowy z terapeutą na pewno pomogą w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z detoksu. Ponadto, pacjent będzie mógł poznać osoby walczące z podobnym problemem. Nierzadko, podczas terapii grupowej, pacjenci wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi radzenia sobie z alkoholizmem. Należy również wspomnieć o możliwości korzystania z terapii zajęciowej. Taka terapia pomaga pacjentowi zwracać uwagę na rzeczy, które dzieją się wokół niego. Dzięki temu osoba uzależniona może lepiej reagować na leczenie. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo trwa leczenie w ośrodku zamkniętym. Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od stopnia zaawansowania problemu. Należy mieć na uwadze także to, iż po wyjściu z ośrodka, trzeba będzie prawdopodobnie kontynuować terapię w formie ambulatoryjnej.
Zobacz więcej:
- wszywka alkoholowa w Poznaniu. https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |