Płytki ceramiczne możemy przykleić samodzielnie. Jednak musimy się stosować do jasno określonych zasad. Nie znając teorii oraz nie mając odpowiedniego doświadczenie niestety płytki mogą się nie trzymać odpowiednio. Zróbmy co możemy, aby uniknąć wszelkich błędów.
Odpowiednio przygotowane podłoże
Biorąc się za płytki ceramiczne koniecznie musimy wiedzieć o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jakie powinno być podłoże? Po pierwsze nośne, a po drugie zwarte. Podłoże na pewno nie może być zbyt słabe oraz także zbyt osypliwe. Stare malarskie powłoki należy oczywiście usunąć. Podłoża nasiąkliwe oraz chłonne należy zagruntować gruntującą emulsję, która znacznie zmniejszy oraz wyrówna także jego chłonność. Jeśli nasze podłoże rzeczywiście będzie chłonne, a pomimo to płytki pozostaną przyklejone, to część wody odciągnięta zostanie z klejącej zaprawy, a zaprawa sama w sobie nie uzyska przyczepności prawidłowej oraz także wytrzymałościowych parametrów. Woda oczywiście w zaprawie jest niezbędna, aby mogły zajść prawidłowe procesy wiązania, jeśli część wody wchłonięta zostanie przez podłoże zaprawa znacznie bardziej wyschnie niż tak naprawdę zwiąże. Jeśli nasze podłoże będzie zbyt słabe to niestety może się stać tak, że płytki odpadną razem z cienką oraz słabą wierzchnią warstwą podłoża. Musimy mieć tego świadomość. Zapamiętajmy sobie to. Wynika to z niczego innego jak z tego, że klej uzyskał przyczepność prawidłową do podłoża, ale ono było za słabe. W takim właśnie przypadku niezbędne jest samo usunięcie słabej warstwy oraz warstwy osypliwej aż do momentu, kiedy w sposób łatwy nie będziemy już mogli zarysować samej powierzchni szpachelką metalową czy też śrubokrętem. Jeśli ściana się nie daje zarysować to stwierdzić można, że jest ona zwarta wystarczająco do przyklejania płytek, także po zagruntowaniu gruntującą emulsją. Gdy nie usunęliśmy stare malarskie powłoki, to także zdarzyć się może, że płytki po prostu odpadną razem z klejem, jak i także z warstwą farby.
Zobacz także:
- płytki uniwersalne ścienne https://ceramixplytki.pl/12-uniwersalne
- wyprzedaż płytek ściennych https://ceramixplytki.pl/kontakt
- płytki ceramiczne wyprzedaż https://ceramixplytki.pl
Właściwe użycie produktu
Gdy przyklejamy płytki ceramiczne bądź płytki gresowe pamiętać musimy o tym, aby użyć odpowiedniej do zastosowania danego zaprawy klejącej. Bowiem nie wszystkie zaprawy, które się nadają do przyklejania ceramicznych płytek stosować możemy do gresowych płytek. Gdy będziemy używać odpowiedniej klejącej zaprawy powinniśmy pamiętać także o takim parametrze jak otwarty czas danej zaprawy. Otwarty czas jest czasem od samego momentu nałożenia kleju na podłoże do czasu, w którym jeszcze możemy przyklejać płytki ceramiczne oraz uzyskują one przyczepność prawidłową. powinniśmy przestrzegać czas otwartego produktu, który jest podany na opakowaniu przez producenta oraz na powierzchni nakładać taką ilość zaprawy, abyśmy w ogóle ją zdążyli obłożyć płytkami w czasie odpowiednim. Jeśli przekroczymy otwarty czas niepokrytą płytkami pozostałą część kleju powinniśmy usunąć oraz także wyrzucić. Długość otwartego czasu jest uzależniona także od temperatury. Jeśli jest ciepło, to musimy wiedzieć, że woda odparowuje szybciej z naszej zaprawy, ulega ona także podsychaniu oraz tym samym skraca się sam czas otwarty. W związku z tym, gdy mamy do czynienia z wysoką temperaturami należy płytki ceramiczne kleić małymi partiami. Wszystkie prace związane z płytkami powinny być wykonywane w temperaturze pomiędzy pięć a dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Jeśli w miejscu, w którym przyklejamy płytki, w samym podłożu są umiejscowione rury ogrzewania centralnego, to musimy użyć klejące zaprawy, która się nadaje bezpośrednio na podłogowe ogrzewanie. Jeśli ściana się nagrzewa, a klej nie jest na takie podłoża odpowiednie, to także może się zdarzyć, że płytki ceramiczne nie uzyskują przyczepności odpowiedniej i w miejscu tym po prostu one odpadną.
Za duża nasiąkliwość używanych płytek ceramicznych
Na pewno zbyt duża nasiąkliwość płytek ceramicznych użytych może być także powodem ich bardzo słabej przyczepności. Woda, która jest potrzebna do związania prawidłowego zaprawy odciągnięta zostaje przez samą płytkę i niestety nie uzyska ona przyczepności odpowiedniej. W takim właśnie przypadku zalecamy oczywiście zagruntowanie strony spodniej płytek gruntującą emulsją. Możemy także podczas przyklejania płytek nanosić klej zarówno na samej podłodze, jak i także cienką warstwą na stronę spodnią płytki. Należy także płytki ceramiczne koniecznie kleić bardzo małymi partiami.
Wszystkie powyższe zasady powinniśmy sobie wziąć głęboko do serca. Jest to niezwykle ważne. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Na pewno pamiętajmy o tym, że nie możemy eksperymentować. Dokładnie powinniśmy się zapoznać ze wszelkimi najważniejszymi kwestiami, które są przekazywane przez producenta. Gdy w dalszym ciągu mamy jakieś wątpliwości, to powinniśmy je oczywiście rozwiać i pokusić się o zadawanie pytań na przykład w markecie budowlanym. W marketach budowlanych pracują osoby doświadczone, które znają się na swojej robocie i chętnie nam pomogą. Jak widać nie jesteśmy z tym problemem sami.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |