Upadłością konsumencką określa się nic innego, jak proces, który opiera się wszczęciu postępowania sądowego. Wszczęcie takiego postępowania rozpoczyna się dopiero, gdy dłużnik złoży stosowny wniosek do sądu, a sąd w terminie dwóch tygodni wyda postanowienie w przedmiocie sprawy o rozpoczęciu postępowania. Czas dwóch tygodni jest terminem ustawowym, z którego sąd musi się wywiązać. Tuż po ogłoszeniu postanowienia w przedmiocie sprawy o upadłość rozpoczyna się rzeczowe postępowanie upadłościowe. Natomiast etap jest znacznie bardziej skomplikowany.
Ile może trwać postępowanie o upadłość konsumencką?
Postępowanie o upadłość konsumencką jak już zostało powyżej wspomniane rozpoczyna się tuż po wydaniu przez sąd postanowienia w przedmiocie sprawy, na wniosek upadłego, który złożył uprzednio stosowny wniosek do sądu. Należy zaznaczyć, iż upadłość konsumencka może trwać łącznie nawet pięć lat, aczkolwiek obecnie obowiązujące przepisy prawne przewidują kilka aspektów, którą mogą przemówić za skróceniem tego czasu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż postępowanie o upadłość konsumencką. Należy zaznaczyć, iż podczas prowadzenia postępowania upadłościowego zostaje włączony do postępowania również syndyk, którego zadaniem jest zabezpieczenie majątku osoby upadłej, sprzedanie tego majątku, jak również podzielenie zysku ze jego sprzedaży pomiędzy wierzycieli osoby zadłużonej, która jest stroną w postępowaniu upadłościowym. Według obowiązujących przepisów prawa syndyk ma czas trzech lat, aby finansowo usatysfakcjonować wierzycieli z majątku upadłego. Natomiast należy również pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach sąd może orzec, że plan spłaty nie będzie orzeczony w stosunku do upadłego, ale w takiej sytuacji upadły musi wykazać, że jego sytuacja materialna jest ciężka i że nie dysponuje on żadnym swoim majątkiem. Sąd stosunkowo rzadko wydaje takie orzeczenie o darowaniu długów, aczkolwiek nie jest powiedziane, że takie sytuacje nie mają miejsca w polskich sądach. Oczywiście należy tutaj również zaznaczyć, iż w takim przypadku zarówno upadły, jak i wierzyciele nie mogą w ciągu następnych pięciu lat wnieść wniosku o ustanowienie takiego planu spłaty. Są to dwie przesłanki, które za tym przemawiają. Należy również powiedzieć, że czas, jaki jest przeznaczony na postępowanie o upadłość konsumencką jest indywidualny, gdyż zależy od wielu czynników, ale odpowiadając na pytanie – czas ten nie przekracza pięciu lat.
Zobacz także:
- adwokat sprawy rodzinne Toruń https://klimkowski-kancelaria.pl/301/prawo-rodzinne-torun
- polisolokaty Łódź https://klimkowski-kancelaria.pl/278/polisolokaty-lodz
Co należy zaliczyć do celu przeprowadzenia upadłości konsumenckiej?
Otóż celów przeprowadzenia upadłości konsumenckiej jest wiele, a należy do nich zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak:
- upadłość konsumencka daje możliwość umorzenia w całości, bądź w części powstałych długów
- upadłości konsumenckiej może poddać się osoba, która jest trwale niewypłacalna
- upadłości konsumenckiej może poddać się osoba, która posiada długi
- przy zastosowaniu upadłości konsumenckiej dłużnik ma możliwość pominięcia etapu likwidacji swojego majątku
Czy ogłoszenie upadłości jest rzeczywiście w pełni opłacalne dla dłużnika?
Należy zdecydowanie stwierdzić, iż ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika nie prowadzącego działalności gospodarczej jest jak najbardziej opłacalne. Kluczem do sukcesu w pierwszym etapie postępowania jest ustanowienie syndyka, który jest automatycznie przydzielany na mocy orzeczenia sądu. Dzięki niemu majątek dłużnika zostaje zabezpieczony i sprzedany, dzięki temu jest możliwość spłacenia wierzycieli. W sytuacji, gdy już wszyscy wierzyciele zostaną spłaceni to sąd wydaje orzeczenie o upadły już dłużnikiem nie pozostaje. Działanie takie poprawia również naszą reputację w oczach instytucji finansowych, ponieważ banki nie chcą udzielać pomocy finansowej osobom, które już posiadają zadłużenie u innych podmiotów, a to przede wszystkim powoduje, że nie jesteśmy w stanie nie tylko zaciągnąć kredytu, ale również wziąć samochodu na leasing. Warto więc pomyśleć o takim rozwiązaniu, jeżeli nie jesteśmy w stanie sami uregulować swoich zobowiązań finansowych. Szczególnie, że jeżeli jesteśmy dłużnikami ogłaszającymi upadłość konsumencką i nie posiadamy żadnego majątku, który mógłby być przez syndyka sprzedany to zawsze istnieje możliwość, że sąd przychyli się do umorzenia naszych długów ze względu na złą sytuację materialną.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Jeżeli chodzi o kwestię dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to trzeba tutaj przede wszystkim zaliczyć takie aspekty jak (dokumenty przykładowe, w zależności od treści wniosku):
- dokumentacja medyczna, która będzie dowodem wynikłego wypadku
- wezwania do zapłaty
- nakazy komornicze
- umowy kredytowe
- wypowiedzenie umowy o pracę
- wyroki sądowe
Należy zaznaczyć, iż w sytuacji finansowej, z której nie widzimy wyjścia warto pomyśleć o wszystkim możliwych rozwiązaniach, które będą w stanie poprawić naszą sytuację materialną. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie złożenie wniosku o upadłość konsumencką.