Co przed depilacja laserowa? W jaki sposób przygotować się poprawnie do depilacji laserowej? Takie pytanie zadaje sobie większość kobiet, które decyduje się na zabieg. Nic w tym dziwnego, ponieważ przygotowanie do zabiegu odgrywa ważną rolę dla skuteczności tej metody. Okazuje się, że istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwalają poprawnie przeprowadzić zabieg i zminimalizować ryzyko odrastania włosków w przyszłości. Od czego zacząć? Na początek zastanówmy się, czym zabieg depilacji laserowej w ogóle jest.
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to nowoczesna forma usuwania owłosienia, wybierana zamiast tradycyjnych metod mechanicznej depilacji. W trakcie zabiegu kosmetolog stosuje specjalne urządzenie, które emituje wiązki światła. Oddziałując na skórę, powodują niszczenie włosków poprzez wychwycenie melaniny, która znajduje się w cebulkach. Melanina, która nadaje włosom ciemny kolor, absorbuje światło, podgrzewa się i niszczy włosy. Zabieg daje trwałe efekty. Wraz z fotodepilacją uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych. Zabieg można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetologicznym albo zakupić laser do domowego zabiegu. W obu przypadkach należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń kosmetologa lub instrukcji.
Jakie są podstawowe kroki przed depilacją laserową?
Decydując się na depilację laserową w salonie, należy skonsultować się z kosmetologiem. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i ocena stanu skóry. Na tym etapie powinien również wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Wśród najważniejszych wymienia się:
- ciążę,
- świeżo opaloną skórę,
- niektóre nowotwory, padaczkę,
- terapię lekami fotouczulającymi oraz obniżającymi krzepliwość krwi,
- choroby skóry takie jak: łuszczyca, grzybica,
- kolory włosów takie jak: siwe, blond, rude,
- tatuaż w miejscu zabiegowym.
Oprócz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań wywiad pozwala również dobrać właściwy rodzaj depilacji i określić liczbę sesji. Konsultacja, która odbywa się w czasie przygotowania do depilacji laserowej zwykle jest bezpłatna. Niektórzy specjaliści oferują również w jej ramach wykonanie próbki laserowej, która pozwala ocenić, czy nie wystąpią reakcje alergiczne lub inne działania niepożądane.
Jakie są zasady przygotowania do depilacji laserowej?
Wykluczenie przeciwwskazań pozwala zakwalifikować klientkę do zabiegu. Przed wykonaniem czynności właściwych konieczne jest jednak spełnienie określonych zasad. Kosmetolog zawsze informuje o nich klientkę. Po pierwsze, przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem niewskazane jest opalanie skóry. Dlaczego? Zwiększa się wtedy ilość melaniny, która przyciąga światło lasera. Z tego tez powodu nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie lata. Po drugie, w okresie co najmniej dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem nie wskazane jest używanie samoopalacza. Zasady te dotyczą również depilacji. Co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem nie wolno wyrywać włosów na ciele, a na 4 tygodnie nie usuwać włosów znajdujących się na twarzy. W terminie na 1-3 tygodni przed zabiegiem należy odstawić leki fotouczulające. Należą do nich między innymi antybiotyki czy leki przeciwdepresyjne, a także niektóre środki przeciwbólowe. Podobne do nich działanie mogą mieć niektóre zioła, dlatego przez dwa tygodnie nie należy spożywać dziurawca ani nagietka. Należy unikać przesuszania oraz podrażnienia skóry. W terminie na 1-2 tygodnie nie należy wykonywać peelingów chemicznych. 7 dni przed planową depilacją nie należy aplikować kremów do depilacji ani kosmetyków, które zawierają retinol, kwasy owocowe czy izotretinoinę. Dzień przed depilacją należy usunąć włosy za pomocą maszynki do golenia. Wystające ponad powierzchnię skóry włoski mogą spowodować jej oparzenie. Bezpośrednio przed zabiegiem skórę należy umyć, usuwając ślady makijażu, kosmetyków czy antyperspirantu. Dzięki wymienionym wyżej działaniom, można uniknąć wielu niepożądanych konsekwencji, a także zwiększyć efektywność zabiegu.
Jakie działania podjąć po zabiegu depilacji laserowej?
Po zabiegu może występować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, które jest zjawiskiem naturalnym. Mija jednak samoistnie po kilku godzinach, w niektórych przypadkach po kilku dniach. Aby nie pogłębiać podrażnienia, należy unikać mydła i kosmetyków zawierających alkohol. Jeśli depilacji poddawane były pachy, należy zaczekać z aplikowaniem dezodorantów, aż do momentu ustąpienia zaczerwienienia. Po zakończonym zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu, a także zażywać gorących kąpieli. Dolegliwości mogą złagodzić kosmetyki: Panthenol czy Bepantenu. Ich stosowanie warto jednak skonsultować z kosmetologiem wykonującym zabieg. Przez miesiąc od zakończenia zabiegu nie wolno się opalać. Jeśli nie można tego uniknąć, skórę, która została poddana zabiegowi, należy chronić za pomocą filtra SPF 50+. Przez kolejne dwa tygodnie od zakończenia zabiegu nie należy również stosować kosmetyków złuszczających, ziół ani leków światłouczulających. Zabiegi należy wykonywać w pełnych seriach, mniej więcej co 4-12 tygodni, nie wyrywając pomiędzy nimi włosów.