Bezpłatny ortodonta – do kiedy? Czasami w naszym życiu zdarzają się sytuacje, które wymagają pomocy ortodonty. Ta sprawa może dotyczyć nas i naszych bliskich. Warto wspomnieć, że w przypadku dzieci takie usługi są częściowo dofinansowywane przez NFZ.
Kto może skorzystać z NFZ?
Najpierw jednak musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, kto może korzystać z NFZ. Większość osób kwalifikuje się, ale muszą być spełnione pewne warunki. Mówiąc o dzieciach, w naszym kraju wszyscy poniżej 18 roku życia mają bezpłatną opiekę zdrowotną, nawet jeśli nie są ubezpieczeni lub nie są objęci cudzym ubezpieczeniem.
Warunki dla dzieci są następujące. Po pierwsze musi to być dziecko, które posiada obywatelstwo RP i mieszka w naszym kraju. W takim przypadku dziecko jest w pełni uważane za ubezpieczonego.
Do kiedy ortodoncja jest bezpłatna?
O ile dzieciom przysługuje dofinansowanie do świadczeń medycznych do 18 roku życia, to niestety dofinansowanie do leczenia ortodontycznego kończy się wcześniej. Narodowy Fundusz Zdrowia może pokryć koszty leczenia tylko pacjentów do 12 roku życia. Wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia były nieco inne – trwały do 13 roku życia.
Co obejmuje dofinansowanie NFZ?
Warto jednak zaznaczyć, że tylko część usług ortodontycznych jest objęta dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że nie możemy liczyć na środki finansowe na sfinansowanie całego procesu leczenia ortodontycznego. Możemy jednak liczyć na spore dotacje, które tylko czynią leczenie tańszym.
Zdjęcie panoramiczne
Podstawą leczenia ortodontycznego jest wykonywanie zdjęć panoramicznych. Nazywa się to prześwietleniem wszystkich zębów i szczęk. Dzięki niemu ortodonci mogą uzyskać informacje o ustawieniu poszczególnych zębów i dobrać odpowiednie leczenie lub skorygować zgryz. Musimy zrobić takie zdjęcie z dołączonymi podpisami.
Dla dzieci do lat 12 możemy wykonać jedną panoramę gratis wraz z wymaganym opisem. W większości przypadków używamy go po prostu przed rozpoczęciem właściwego leczenia.
Zdjęcie cefalometryczne
Innym rodzajem zdjęcia rentgenowskiego zębów jest zdjęcie cefalometryczne. Konieczne jest również jego egzekwowanie, choć nie zawsze tak jest. Zwykle wystarczy panorama z opisem ukazującym panoramę całego zęba. Jeśli jednak potrzebujesz również drugiego zdjęcia, zdjęcia cefalometrycznego zrobionego z boku, dzieciom do lat 12 również przysługuje jedno bezpłatne zdjęcie podczas leczenia ortodontycznego.
Odcisk szczęki
Zdjęcia to jednak nie wszystko. Oczywiście jest to niezastąpione źródło informacji, ale nie zastąpi sprawdzenia, jak naprawdę wyglądają nasze zęby, ich ustawienie i zgryz. Trudno jednak oczekiwać, aby jakikolwiek pacjent, nie mówiąc już o dziecku, siedział nieruchomo, podczas gdy ortodonta dokonuje pomiarów z podbródka. Na szczęście opracowano metodę pobierania wycisków szczęki, dzięki której nie jest to konieczne.
Jakie jest wrażenie? Mówiąc najprościej, jest to odcisk naszej szczęki. Jego pobieranie jest bezbolesne i odbywa się poprzez dociśnięcie miękkiej substancji do zęba. Wykonywanie takich wycisków u dzieci do 12 roku życia zostało sfinansowane przez Narodową Fundację Zdrowia.
Leczenie za pomocą urządzenia mobilnego
Zazwyczaj ortodonci kojarzą nam się przede wszystkim z aparatem, który zakłada się na nasze zęby i rzeczywiście, to leczenie często jest wymagane. W przypadku aparatów stałych koszty ponosimy z własnej kieszeni. Jednak jeśli chodzi o urządzenia wymienne, są one finansowane i obejmują pojedyncze i podwójne pazury.
Aparaty stałe to aparaty noszone jednorazowo na zębach przez dłuższy czas. Zdejmowane szelki to szelki, które są noszone w określonych sytuacjach i można je łatwo zdjąć. Dzięki niemu możemy korygować wybrane drobne wady zgryzu. Wynika to z nacisku wywieranego na ten konkretny ząb.
Naprawa aparatów mobilnych
Jak wszystko, czego właśnie używasz, Twój aparat może się zepsuć. Nie ma w tym nic dziwnego i należy być przygotowanym na taką sytuację. Na szczęście jest to również uwzględnione w planie leczenia wad zgryzu u dzieci poniżej 12 roku życia. W związku z tym taki aparat możemy naprawić raz za darmo podczas całego procesu leczenia.
Powtórna wizyta
Obserwacja jest konieczna niezależnie od postępów leczenia. Korekty zgryzu to coś, co wymaga regularnych wizyt w gabinecie ortodontycznym i nigdy nie wolno ich ignorować.
Leczenie
Na szczęście dla dzieci do lat 12 Narodowy Fundusz Sanitarny finansuje przynajmniej część takich wizyt. Konkretnie, średnio 1 wizyta miesięcznie – lub 12 wizyt w ciągu 12 miesięcy.
Po zabiegu
Czasami potrzebne są również wizyty po zakończeniu leczenia. Są one również częściowo finansowane. Co prawda NFZ finansuje leczenie tylko do 12 roku życia, ale wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia są bezpłatne do ukończenia przez dziecko 13 roku życia.