Choroby dotykające dłoni i paznokci

Nasze stopy mogą być dotknięte przez przeróżne choroby. Spośród nich najczęściej, bo w ponad połowie przypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Wskutek niej nasze paznokcie stają się żółte oraz stanowczo grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci dopisuje noszenie niepraktycznego, szczególnie nadmiernie wąskiego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, jakiej w większości wypadków ulegają osoby zmywające naczynia oraz namaczający ręce w detergentach. W tkankach wału paznokciowego ma prawo powstać tudzież stan zapalny, nazwany zanokcicą. Finalnie choroby wirusowe mogą spowodować brodawki płytek paznokciowych, jakich skutkiem może być brak wzrastania paznokcia. Wszelkie te choroby można odkryć i adekwatnie wcześnie je leczyć to właśnie dzięki przeróżnego typu badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym oraz badaniom chemicznym składu paznokcia. Schorzeniom tym można również zawczasu zapobiegać poprzez słuszną pielęgnację paznokcia, niemniej jednak w razie konieczności również zmiana sposobu odżywiania i obuwia.

Wspominaliśmy już, że paznokcie niejednokrotnie ulegają urazom mechanicznym. Pod taki specyficzny typ urazu wolno podciągnąć również obgryzanie paznokci. Występuje naturalnie tylko u rąk, choć może jakiś cyrkowiec bądź gimnastyk potrafiłby również obgryzać paznokcie u nóg. Jest niewątpliwie oznaką kolosalnego zdenerwowania i kiepskich nawyków, częściej spotykane u młodych ludzi. Obgryzać wolno również skórki w okolicach paznokci. 

Dokąd się udać, aby mieć ładne i zdrowe stopy?

Aby mieć piękne i zadbane stopy, należy je bezsprzecznie codziennie pielęgnować, ale także dbać o dobre buty i leczenie schorzeń paznokci, jeżeli takowe już na stopach występują. Jeśli jednakże profilaktyka nie pomaga, rekomendujemy zabiegi podologiczne warszawa – podolodzy to lekarze, jacy specjalizują się w leczeniu chorób stóp, dłoni i paznokci. Powróćmy niemniej jednak do dbania o stopy – jedną ze szczególnych odmian dbałości o stopy jest zastosowanie odpowiedniej diety. Co w związku z tym powinniśmy jeść? Potrzebne jest zapewnienie organizmowi trafnej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach i ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, w następnej kolejności żelaza z czerwonego mięsa lub też natki pietruszki, krzemu, którego zwłaszcza dużo jest w świeżych owocach i warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady i migdałów, oraz cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście i kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz